sreda, 21. maj 2008

Bankomat






V zadnjih dneh sem iz neštetih naslovov prejel e-mail, ki opozarja na do sedaj še neodkrito foro na bankomatih. Danes sem nazadnje dobil še enega takšnega v službi, ki se glasi:
Če vas kdaj tat ali kdo drug prisili, da na bankomatu dvignete denar, vnesite svoj PIN v obratnem vrstnem redu. Če je vaš PIN 1254, vnesite 4521. Bankomat vam bo dal denar, vendar bo to hkrati prepoznal kot klic na pomoč in bo sprožil alarm na policiji. To opcijo imajo vsi bankomati, vendar veliko ljudi tega ne ve.Prosimo, prenesite to informacijo še drugim. Ni odveč imeti tega v mislih.

In potem mi je dala misliti Urška, ki je na ta (sicer dobronameren mail) replyjala s tem:

Hmmm...a pol tisti, ki imajo recimo PIN 2442 oz. je v obe smeri enak, skozi sprožajo alarm??? Ne bi rekla, da to drži...

In nisem si mogel kaj, da ne bi prilil nekaj olja na ogenj in "zlonamerno" odgovoril pošiljatelju prvotnega maila tudi jaz (ter petim ostalim, ki so prav tako prejeli njegov mail):

Ne, taki (ki imajo v obe smeri enak PIN) so na "črni listi" in pri njih to ne deluje. Zato je najboljše,da ga vsi, ki imajo taki PIN, takoj spremenijo na najbližjem bankomatu. Zraven tega ni niti najmanj verjetno, da obstaja nekdo, ki ima enak PIN kot npr. jaz, le v obratnem vrstnem redu. In splošno znano dejstvo je, da policija varuje bankomate 24/7 in ne varnostne službe, kot je to običajno. Prav zato pa imajo na policiji enega zaposlenega, ki ves dan bulji v monitor, kje bo začela utripat kakšna alarmna lučka. In ker vemo, da policija pride na kraj dogodka nemudoma, tudi ni bojazni, da bi ropar pobegnil, ker enostavno ne bo imel za to dovolj časa. Kdor ne verjame, naj poskusi! Podpis: Nik Varnost

Skratka, če človek sam pri sebi malo premisli, pride zlahka do zaključka, da je takšna zadeva domala nemogoča. No, možno bi že bilo. Ideja v principu niti ni tako zelo slaba. Je pa vsaj zaenkrat, po mojem mnenju, popolnom neizvedljiva.
Nekaj namigov:
- banke zaračunavajo storitve in provizije na vsakem koraku (beri: se grebejo za denar, ker so pač banke), zato je zelo malo verjetno, da bodo plačavale intervencije policije ali kakšne varnostne službe samo zato, ker se je nekdo po možnosti zatipkal.
- vsak bankomat ne premore niti piškave nadzorne kamere, kaj šele sistema, ki bi beležil in preverjal kontra vnose PINa in sprožal alarme.
- pa tudi če bi bilo res, kakšen alarm se pa sproži? Tihi? In kje v Sloveniji imajo vse policijske postaje potrebno progamsko opremo (da se o hardwearu ne pogovarjamo)?
- vsi klici v sili gredo preko obveščevalnega centra 113. In tu gre včasih za življenje in smrt. Močno dvomim, da imajo bankomati (in naš denar) takšno prioriteto, da bi imeli "rdeči telefon" na policiji. In za nameček - kateri postaji sploh? Kar vseh ali samo eni centralni, ki bi potem pošiljala patrulje na kraj dogodka?

Takšnih vprašanj je vsaj za pol Črnega morja. Pa sem komaj začel razmišljat o tem...

3 komentarji:

Tina. pravi ...

Joj, Miha, dober si. Jaz o teh mejlih sploh vec ne razmisljam, ampak samo klikam na "delete". :)

Anonimni pravi ...

no, zdaj pa se uradni mail iz NLB:
From: Odnosi z javnostmi
Sent: Tuesday, May 20, 2008 12:00 PM
To: VSI zaposleni v NLB
Subject: InternE-novice: Poslovanje z bankomati - Z informacijo nad dezinformacijo
Importance: High



InternE-novice

Številka 23/08 20. maj 2008

Poslovanje z bankomati

Z informacijo nad dezinformacijo



V teh dneh je po epoštnih naslovih izven, pa tudi v banki pričelo krožiti »obvestilo« o tem, da je vnos PIN številke na bankomatu v obratnem vrstnem redu »varnostni signal«, ki sproži alarm na policiji. Poudarjamo, da navedbe NIKAKOR NE DRŽIJO.



Vljudno vas prosimo, da zato v komunikaciji s strankami, ki bi prejele tako epoštno sporočilo, prijazno, a odločno pojasnite, da gre za popolno dezinformacijo.

Odnosi z javnostmi NLB

Jare pravi ...

Ja, saj ponavadi je delete res najboljša opcija. Ampak kaj, ko ne uspe zmeraj :)

No, skrajni čas, da se je še kakšna banka zmigala...